Landskrona BoIS har i kväll gjort klart med tränarparet Henrik Larsson och Hans Eklund för ytterligare ett år. Henrik och Hasse gör därmed sin tredje säsong för BoIS.
– Vi är mycket nöjda med den här uppgörelsen. Det gör att vi får kontinuitet på tränarsidan och att vi nu kan se framåt mot som vi hoppas en framgångsrik säsong 2012, säger Kenneth Håkansson, ordförande i Landskrona BoIS.
– Förhandlingarna har dragit ut på tiden, men viljan från båda parter har hela tiden varit att skriva ett nytt kontrakt. Det har handlat om små detaljer som vi nu har löst, menar Håkansson.
Nu börjar arbetet med att finslipa organisationen. På önskelistan står två spelare som kan spetsa truppen.
– Utöver det sportsliga betyder Henriks och Hasses förnyade kontrakt att vi också kan öka takten i våra förhandlingar med våra samarbetspartners för nästa år, säger Kenneth Håkansson.












