|
På måndagen är det dags för årets andra hemmamatch då BoIS tar emot Syrianska på IP. Det är många som tippar de som ett topplag.
– De har gjort en del större värvningar och är definitivt ett bra lag. Det gäller för oss att vara ödmjuka samtidigt som vi måste koncentrera oss på att spela vårt eget spel, säger BoIS tränare Henrik Larsson och betonar vikten av att spela på hemmaplan.
– Jag vet att det varit si och så med det tidigare men vi måste stärka oss på hemmaplan. Det är vår borg.
Henrik har på söndagen fortfarande inte bestämt sig för någon startelva men han har sagt till följande 19 man att komma till match i morgon.
Peter Karlsson, Mirza Selimovic, Linus Malmqvist, Mikael Bengtsson, Philip Andersson, Linus Olsson, Max Mölder, Johan Persson, Fredrik Svanbäck, Alexander Zaim, Thomas Raun, Morten Nielsen, Christoffer Tapper Holter, Calle Genberg, Alagie Sosseh, Fredrik Olsson, Niklas Nielsen, Amethyst Bradley Ralani och Fredrik Karlsson.
En som hoppas på spel är nyförvärvet Thomas Raun som imponerat.
– Det känns bra. Jag har kommit bra in i laget och trivs i min roll. Jag hoppas att jag är med från start mot Syrianska. Jag vet inte så mycket om dom men jag har sett en match på TV, säger Raun.
Matchen börjar klockan 19.00 och döms av Sven-Martin Åkesson,

Amethyst Bradley Ralani är kallad till matchen mot Syrianska.
Av Zebra Media |